12 May 17

Gibraltar Darts Trophy 2017

THE draw for the 2017 Gibraltar Darts Trophy has been made ahead of this weekend's PDC European Tour event at the Victoria Stadium.

The £135,000 tournament sees a 48-player field competing from May 12-14, with the action streamed worldwide for PDCTV-HD Subscribers worldwide and through a series of bookmakers' websites.

Friday's first round will see the 32 qualifiers in action, with the field to be completed on Thursday evening with the Host Nation Qualifier for players from Gibraltar.

Friday's action includes former Lakeside Champions Steve Beaton and Christian Kist taking on Mike De Decker and Ronny Huybrechts respectively.

Former European Tour winner Justin Pipe plays Wales' Jonny Clayton, while former Players Championship Finals winner Paul Nicholson takes on emerging Englishman Chris Quantock.

The 16 seeded players enter the tournament in Saturday's second round, with former Gibraltar Darts Trophy champion James Wade and 2017 UK Open winner Peter Wright headlining the field.

The event then concludes on Sunday, with the third round in the afternoon session before the evening session features the quarter-finals, semi-finals and final.

Adrian Lewis has withdrawn from the event for family reasons, and will be replaced by a fifth Host Nation Qualifier.

Tickets for the Gibraltar Darts Trophy are still available through www.buytickets.gi, and will also be available at the Victoria Stadium on each day.

The Gibraltar Darts Trophy will be broadcast online for PDCTV-HD Subscribers worldwide through www.livepdc.tv, and also streamed through a series of bookmakers' websites.

2017 Gibraltar Darts Trophy

Draw Bracket (Second Round Onwards)

Peter Wright (1) v Ritchie Edhouse/Krzysztof Ratajsk

Stephen Bunting (16) v Paul Nicholson/Chris Quantock

 

Gerwyn Price (8) v HNQ4/Darren Johnson

 

Alan Norris (9) v HNQ2/Matt Clark

 

James Wade (5) v Dimitri Van den Bergh/HNQ5

Michael Smith (12) v Christian Kist/Ronny Huybrechts

Dave Chisnall (4) v Jonny Clayton/Justin Pipe

 

Joe Cullen (13) v Mario Robbe/Rob Cross

 

Mensur Suljovic (2) v Jeffrey de Zwaan/Alan Tabern

Cristo Reyes (15) v Matthew Dennant/James Richardson

Benito van de Pas (7) v Martin Schindler/Callan Rydz 

J

elle Klaasen (10) v Magnus Caris/HNQ1

Kim Huybrechts (6) v James Wilson/HNQ3

 

Ian White (11) v Rene Eidams/John Henderson

Simon Whitlock (3) v Steve Beaton/Mike De Decker

Daryl Gurney (14) v Richie Corner/Darren Webster


Schedule of Play

Friday May 12

First Round

Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm BST)

 

Jeffrey de Zwaan v Alan Tabern

 

Jonny Clayton v Justin Pipe

 

Richie Corner v Darren Webster

 

Matthew Dennant v James Richardson

 

HNQ2 v Matt Clark

 

Martin Schindler v Callan Rydz

Magnus Caris v HNQ1

 

Paul Nicholson v Chris Quantock

 


Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm BST)

 

Mario Robbe v Rob Cross

 

Rene Eidams v John Henderson

 

Ritchie Edhouse v Krzysztof Ratajski

 

Steve Beaton v Mike De Decker

 

James Wilson v HNQ3

 

Christian Kist v Ronny Huybrechts

 

HNQ4 v Darren Johnson

 

Dimitri Van den Bergh v HNQ5

 

S

aturday May 13

Second Round

Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm BST)

Cristo Reyes v Dennant/Richardson

 

Daryl Gurney v Corner/Webster

 

Alan Norris v HNQ2/Clark

 

Benito van de Pas v Schindler/Rydz

 

Stephen Bunting v Nicholson/Quantock

 

Jelle Klaasen v Caris/HNQ1

 

Michael Smith v Kist/R Huybrechts

 

Joe Cullen v Robbe/Cross

 


Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm BST)

 

Gerwyn Price v HNQ4/Johnson

 

Mensur Suljovic v De Zwaan/Tabern

 

Dave Chisnall v Clayton/Pipe

 

Peter Wright v Edhouse/Ratajski

 

James Wade v Van den Bergh/HNQ5

 

Kim Huybrechts v Wilson/HNQ3

 

Ian White v Eidams/Henderson

 

Simon Whitlock v Beaton/De Decker

 

Sunday May 14

Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm BST)

 - 

Third Round

 

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm BST)

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

All games are the best of 11 legs

Sunday's games are played in draw bracket order.